سنسور تشخیص حرکت چیست؟؟؟

سنسور تشخیص حرکت چیست؟؟؟

 سنسور تشخیص حرکت چیست؟؟؟

یک سنسور تشخیص حرکت یکی از قسمت های مهم سیستم امنیتی (دزدگیر اماکن) شماست. عنصر اصلی که تشخیص می دهد که سارق در خانه شماست این سسنور است. سنسور تشخیص حرکت از تکنولوژی های مختلفی برای تشخیص حرکت های مشکوک در محیط استفاده می کند. اگر این سسنور تحریک شود، یک سیگنال به پنل دزدگیر اماکن ارسال می شود، و در آن زمان پنل دزدگیر هشدار ها و آلارم های برنامه ریزی شده را اجرا می کند. از جمله این هشدار ها می توان به تماس با شما و یا ارسال پیامک و به صدا درآوردن آژیر باشد.

در مقاله زیر به تمام سوال های شما درباره سنسور های تشخیص حرکت  پاسخ داده می شود: انواع مختلف سسنور ها ، تکنولوژی های آن ها، بهترین نقاط نصب سنسور ها و نحوه استفاده و نگه داری آنها.

نقش سنسور های تشخیص حرکت در امنیت اماکن

کار اصلی سنسور تشخیص حرکت همان طور که از اسم آن مشخص است تشخیص حرکت و ارسال یک هشدار به پنل اصلی سیستم امنیتی (دزدگیر اماکن) است. این سنسور ها در زمانی که شما در محیط حضور ندارید قابل استفاده هستند. اغلب سیستم های امنیتی می توانند با این سسنور ها کار کنند و زمانی که سسنور تشخیص حرکت داد به عنوان مثال دوربین های مداربسته شروع به ضبط تصاویر کند.

"سنسور تشخیص حرکت (PIR)

سنسور های PIR

این سنسور ها می توانند دمای بدن انسان را تشخیص دهند (به کمک انرژی infrared). سنسور های PIR استفاده حداکثری در سیستم های امنیتی دارند. زمانی که سیستم امنیتی خود را فعال می کنید، سنسور های PIR نیز فعال می شوند. زمانی که سنسور فعال می شوند، می تواند گرما و حرکت را در محیط اطراف خود تشخیص دهد. اگر یک شخص یا یک بلوک گرما از جلوی سنسور PIR عبور کند زون های گرما به طور مداوم تغییر می کنند و این گونه سنسور PIR تحریک می شود.

سنسور های تشخیص حرکت ( Microwave )

این سنسور ها پالس هایی را ارسال می کنند و از بازگشت پالس ها می تواند تشخیص دهد که حرکتی در محیط اتفاق افتاده است. این سنسور ها محیط بیشتری را نسبت به سنسور های PIR پوشش می دهند. اما این سنسور ها به گران ترند و اختلالات الکتریکی در تشخیص حرکت آن ها تاثیر دارند.

سنسور های دوگانه ( Dual PIR and Microwave Motion Detector )

سنسور های تشخیص حرکت می توانند دو تکنولوژی را با هم به صورت همزمان استفاده کنند تا خطای تشخیص حرکت را کاهش دهند. به عنوان مثال سنسور تشخیص حرکت می تواند به هر دو تکنولوژی PIR و MW مجهز باشد. و اگر هر دو تشخیص حرکت دادند، آن زمان می سنسور به پنل دزدگیر اعلام هشدار حرکت را صادر کند. در هر صورت این به این معنی نیست که این سنسور ها هیچ زمانی خطای تشخیص ندارند.

سنسور های تشخیص حرکت بی سیم (Wireless Motion Detector )

امروزه، اغلب سنسور های حرکت بی سیم هستند. سنسور های بی سیم نصب بسیار آسانی دارند. آنها حتی نیاز به سوراخ کاری ندارند. این سنسور ها می توانند به صورت بی سیم با بقیه اجزای سیستم امنیتی ارتباط برقرار کنند.

سنسور های مگنتی یا اتصالی ( Magnet Motion Detector )

اکثر سنسور های درب و پنجره یا به صورت PIR هستند و یا به صورت مگنت ( magnet ). این سنسور ها به این صورت عمل می کنند که اگر درب یا پنجره باز شوند به پنل سیستم امنیتی هشدار می دهد.

سنسور های تشخیص حیوانات ( Pet Motion Detector )

یک سنسور  PIR که می تواند حرکت موجود خاصی تا وزن مشخصی را تشخیص دهد. برای این سری از سنسور ها، سنسور های دوگانه پیشنهاد

سنسور تشخیص حرکت (PIR)

می شود که از دو تکنولوژی PIR و MW بهره می گیرند. این سنسور ها می توانند حرکت موجوداتی با وزن بیشتر از حد معینی را نادیده بگیرند. در برخی از این سنسور ها می توان این حد را تغییر داد.

سنسور حرکت ویدئویی ( Activity Detection CCTV )

ترکیب ویدئو دوربین های مداربسته با پردازش سیگنال سنسور های حرکت ویدئویی را تشکیل می دهد. به این صورت که اگر حرکتی در تصویر رخ داد دوربین مداربسته شروع به ضبط تصویر می کند. استفاده از این تکنولوژی در سیستم های دوربین مداربسته می تواند به شدت در صرفه جویی دستگاه هارد سیستم های امنیتی به عنوان ذخیره کننده کمک کننده باشد. زیرا صدها ساعت ضبط ویدئو که بی استفاده است را از دستگاه ذخیره کننده حذف می کند و فقط قسمت هایی را ضبط می کند که حرکت در آن صورت گرفته است.

بهترین محل برای نصب سنسور های تشخیص حرکت

اگر شما سیستم امنیتی رو انتخاب کردید که نیاز به نصب حرفه ای دارد، نصاب حرفه ای می داند که سنسور ها را باید چگونه نصب کند. در غیر این صورت شما نیاز دارید که این مطالب را بدانید. قبل از این که اقدام به نصب سنسور کنید، دستورالعمل آن را بخوانید. در برخی از آن ها مکان های مناسب برای نصب را مشخص می کند. در این دستورالعمل ها نکات مهمی نوشته شده است که شما را برای نصب بهتر سنسور ها یاری می کند.

در ذهن داشته باشید که این سنسور ها بدون خطا نیستند و ممکن است که هشدار نامعتبر ایجاد کنند. این هشدار ها می توانند به دلیل نوسانات برق، مشکلات نصب ، مشکلات نرم افزاری، نوسانات روشنایی و نواقصات دستگاه ها و… . این سنسور ها می توانند حتی با حرکت حیوانات کوچک فعال شوند.

بهترین کاری که می توان انجام داد تا هشدار های غیر معتبر را به طور موثری کم کرد، خواندن دستورالعمل های سنسور ها است. برای نصب سنسور های تشخیص حرکت این موارد را در نظر بگیرید.

 • سنسور های PIR را 3 تا 4.5 متر دور از منابع گرما نصب کنید. منابع گرما مانند پنجره های نورگیر و بخاری ها و …سنسور تشخیص حرکت (PIR)
 • سنسور ها را در جایی نصب کنید که افراد از جلوی آن رفت و آمد کنند.
 • راه هایی که ممکن است افراد غیر مجاز وارد شوند را پیدا کنید و سنسور ها را میان راه آنها نصب کنید.
 • سنسور ها را طوری نصب کنید تا حرکت به صورت موازی با آن صورت گیرد نه به سوی آن.حداکثر

  سنسور تشخیص حرکت (PIR)

  عمل کرد سنسور های تشخیص حرکت زمانی است که حرکت به صورت موازی با آنها انجام شود نه به سوی آنها.

یک سنسور تشخیص حرکت را چگونه نصب کنیم؟؟؟

با استاندارد شدن سنسور های بی سیم، نصب سنسور ها به مراتب آسان تر شده و نیازی به نصب حرفه ای محصولات نیست. اگر شما بتوانید با یک پیچ گوشتی کار کنید قطعا یک سنسور تشخیص حرکت را هم می توانید نصب کنید. نصب درست سنسور می تواند به شما برای تشخیص حرکت صحیح کمک کند و هشدار های نامعتبر را کاهش دهد.

جعبه گشایی سنسور تشخیص حرکت

داخل جعبه سنسور وسیله های مورد نیاز برای نصب به صورت کامل وجود دارد. اگر سنسور شما داری باتری است، الان زمان آن است که باتری ها را در آن قرار دهید.

پیدا کردن یک مکان مناسب برای سنسور

شما باید برای نصب سنسور تشخیص حرکت اول  یک جای مناسب انتخاب کنید. گوشه ها جای بسیار ایده عالی برای این سنسور ها هستند. این سنسور ها برای پوشش دادن زاویه ای محیط طراحی شده اند بنابراین نصب آنها در گوشه محیط مناسب است.

سنسور ها را بالای دیوار نصب کنید تا بهترین پوشش را داشته باشد. اما در بالای قفسه های چوبی همانند قفسه های کتاب و… نصب نکنید. به این دلیل که این وسیله ها در کار سنسور های PIR ایجاد اختلال می کنند. مطمئن شوید که سنسور تشخیص حرکت به صورت موازی حرکت افراد و ورودی ها نصب شده است.

نصب سنسور

سنسور های تشخیص حرکت PIR بسیار سبک هستند بنابراین نیاز نیست که نگران نصب آنها باشید. با یک پیچ گوشتی می توان آن را نصب کرد. اما یک پیچ گوشتی شارژی یا دریل می تواند به روند نصب آن سرعت بدهد.

تمامی این سنسور ها داری قسمتی است که به دیوار نصب می شود و خود سنسور روی آن سوار می شود. بنابراین به راحتی اول قسمت اولیه را نصب کنید و بعد سنسور را روی آن سوار کنید. به این صورت تعمیر و نگه داری سنسور هم آسان خواهد شد چون به راحتی برداشته و دوباره گذاشته می شود.

اتصال سنسور به پنل سیستم امنیتی (دزدگیر اماکن)

دستورالعمل پنل دزدگیر و سنسور را بخوانید و طبق دستورالعمل وارد مراحل اتصال سنسور به پنل دزدگیر اماکن شوید. اگر سنسور های هوشمند خریداری کردید می توانید از طریق نرم افزار گوشی همراه و یا کامپیوتر شخصی و یا کیبد آن تنظیمات را انجام دهید. سنسور های هوشمند را می توان به به چراغ های خانه متصل کرد تا زمانی که حرکتی اتفاق افتاد چراغ ها روشن شوند. همچنین می توانید تنظیمات آن را طوری انجام دهید که وقتی سنسور عمل کرد به گوشی همراه شما پیام ارسال شود.

انجام تنظیمات مربوط به سنسور تشخیص حرکت

اکثر سنسورهای تشخیص حرکت داری مود (mode) هستند. این سه مود عبارتند از :

 • هشدار بلادرنگ ( instant mode ) : در این حالت بدون درنگ در صورت تشخیص حرکت هشدار را به پنل سیستم امنیتی (دزدگیر اماکن) ارسال می کند.
 • هشدار ورود با درنگ ( entry delay mode ): این سنسور در صورت تشخیص حرکت، هشدار را با چند ثانیه تاخیر ارسال می کند و قبل از این که آلارم فعال شو به فرد زمان می دهد که سیستم امنیتی ( دزدگیر اماکن ) را غیر فعال کند.
 • هشدار ورود با درنگ با ورود از در ورودی ( Interior follow-up mode ) : این حالت به صورت حالت هشدار ورود با درنگ کار می کند در صورتی که مگنت درب ورودی قبل از تشخیص حرکت، فعال شده باشد. اگر مگنت درب ورودی فعال نشده باشد به صورت حالت بلادرنگ کار می کند و به صورت آنی آلارم فعال می شود.

نگه داری و مراقبت از سنسور تشخیص حرکت

در طول زمان، گرد و خاک روی صفحه سنسور را می گیرد و باعث اختلال در کار سنسور می شود. تمیز کاری سنسور به صورت دو ماه یک بار با یک پارچه نم دار و به آرامی انجام می شود. اگر تصمیم گرفتید که دیوار ها  را رنگ آمیزی کنید، مطمئن شوید که سنسور را از دیوار جدا کرده اید. اگر یک لکه رنگ بر روی آن بریزد، سنسور را باید تعویض کنید.

ترجمه از مهندس وهاب حسین زاده

سورس مقاله:

https://www.safewise.com/resources/motion-sensor-guide/

بهترین پیشنهادات را در صندوق ورودی خود کسب کنید

نگران نباشید که ما اسپم نمی کنیم

نظر دهید

   پاسخ دهید

   فروشگاه اینترنتی آی تی خانه
   Logo
   بازیابی رمز عبور
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0