سرقت اطلاعات کارت بانکی به روش ATM skimming

سرقت اطلاعات کارت بانکی به روش ATM skimming

سرقت اطلاعات کارت بانکی به روش ATM skimming

سرقت اطلاعات کارت بانکی به روش ATM skimming در در شهر نیویورک امریکا. دو برادر از کشور بلغارستان توسط پلیس فدرال امریکا در شهر نیویورک به جرم سرقت اطلاعات بانکی و سرقت پول از دو بانک با مبلغی بالغ بر یک میلیون دلار دستگیر شدند. نقشه آنها شامل نصب مخفیانه دوربین بر روی یکی از دستگاه های خودپرداز بانک های شهر نیویورک بود که به سارقان این امکان رو می داد که بتوانند به اطلاعات حساب و رمز عبور قربانی را بدست بیاورند و یک کارت اعتباری تقلبی بسازند و پول های قربانیان خود را به سرقت ببرند.

جرمی که این دو انجام دادند را “ATM skimming” می نامند. که به طور معمول با گذاشتن یک دستگاه الکترونیکی روی دستگاه های خودپرداز انجام می شود تا اطلاعات مغناطیسی کارت بانکی قربانی را زمانی که قربانی در حال استفاده از دستگاه خودپرداز است اسکن کند. این حمله بسیار در حال گسترش است و متخصصان امنیتی معتقد هستند که بانک ها در سال  صدها میلیون دلار از این حملات ضرر می کنند.

ATM skimming چیست؟

کارت خوان های جعلی روی دستگاه های خودپرداز طوری نصب می شود که برای قربانی قابل تشخیص نیست. (سازندگان این کارت خوان های تقلبی در ساخت این دستگاه ها خیلی ماهر شده اند) بنابراین به راحتی روی دستگاه های خودپرداز نصب میشوند و در ظاهر تغییر محسوسی دیده نمی شود. در این حالت قربانی کارت بانکی خود را وارد دستگاه می کند و اطلاعات کارت بانکی در یک حافظه جانبی ذخیره می شود یا به صورت بی سیم برای سارقی که نزدیک شماست ارسال می شود.

علاوه بر این، حمله ATM skimming شامل بخش دیگری هم هست. سارقان از یک دوربین کوچک مخفی استفاده می کنند که کیبرد دستگاه خودپرداز را ضبط میکند و زمانی که قربانی رمزعبور خود را وارد میکند اطلاعات وارد شده در دوربین قابل مشاهده است. این حمله به صورت دیگری هم اجرا می شود به این صورت که سارقان با گذاشتن یک کیبرد تقلبی روی کیبرد دستگاه های خودپرداز اطلاعات وارده توسط قربانی را به دست می آورند.

دستگاه های الکترونیکی ATM skimming به صورت موقتی رو دستگاه های خودپرداز نصب می شوند ( به طور معمول در حدود چند ساعت) و بعد این مدت توسط سارقان از دستگاه جدا میشود. اطلاعات توسط سارقان مورد استفاده قرار میگیرد و آنها می توانند کارت بانکی شما را به راحتی جعل کنند و همچنین رمز عبور شما را هم که در اختیار دارند. آنها پول های شما را از حساب شما خارج میکنند و شما فقط در اطلاعات حساب خود مبلغ زیادی را مشاهده میکنید که از حساب شما خارج شده است.

در این ویدئو موارد کشف شده را می توانیم مشاهده کنیم.

چگونه از این مشکل جلوگیری کنیم؟

 • همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. قبل از استفاده از  کارت بانکی، به دقت دستگاه خودپرداز را بررسی کنید. اگر احساس کردید که دستگاه خودپرداز دچار بریدگی یا دستکاری (هر چند کوچک) یا هر چیزی شبیه آن شده است از دستگاه خودپرداز استفاده نکنید.
 • به دقت قسمت ورودی کارت را بررسی کنید تا از نبود کارت خوان های جعلی بر روی کارت خوان اصلی دستگاه خودپرداز مطمئن شوید.
 • به دقت کیبرد را لمس کرده و بررسی کنید که کیبرد جعلی بر روی آن نباشد.
 • دقت کنید نیازی به صدمه زدن به دستگاه خودپرداز نیست ولی در این امر جدی باشید.
 • زمانی که در حال وارد کردن رمز عبور خود هستید با دست دیگرتون جلوی دیده شدن رمز عبور را توسط دوربین های احتمالی بگیرید.
 • در حد توان از دستگاه های خودپردازی استفاده کنید که در محیط حفاظت شده ای نگه داری میشوند. (دستگاه های خودپردازی که کمتر توسط سارقان مورد توجه قرار میگیرند)
 • مراقب دستگاه های خودپردازی باشید که در محل های توریستی نصب شده اند. (در این محل ها نصب دستگاه های الکترونیکی ATM skimmers محتمل تر است)
 • اگر کارت بانکی شما بعد از اتمام عملیات به شما برگشت داده نشد حتما با بانک تماس گرفته و بانک را در جریان این مشکل قرار دهید.

تهیه و تنظیم : مهندس وهاب حسین زاده

لینک مقاله:

https://www.fbi.gov/news/stories/atm-skimming

بهترین پیشنهادات را در صندوق ورودی خود کسب کنید

نگران نباشید که ما اسپم نمی کنیم

نظر دهید

   پاسخ دهید

   فروشگاه اینترنتی آی تی خانه
   Logo
   بازیابی رمز عبور
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0